JÁN DOBŠOVIČ je vyštudovaný environmentalista a ornitológ. Pôsobil vo viacerých ochranárskych združeniach, aj ako koordinátor v Mimovládnom výbore Naše Tatry, ktorý vznikol po tatranskej kalamite. Mnohí milovníci prírody ho poznajú z náučných pozorovacích výletov, ktoré organizuje watching.sk.
Pre Vištuk vypracoval dendrologický posudok drevín v okolí rybníka. Ako rešpektovaný aktivista prijal úlohu predsedu nezávislej Zelenej komisie, ktorá bude dohliadať na ochranu prírody počas výstavby.
Niektorí Vištučania sa obávajú o nezávislosť Zelenej komisie. Čo garantuje jej nezávislosť?
Vždy platí, že komunikácia s ľuďmi je to najdôležitejšie. Druhá podmienka je, aby zástupca investora, ktorého záležitosti sa budú riešiť, bol iba prísediaci bez hlasovacieho práva. A po tretie – do komisie sme oslovili nezávislé mimovládne organizácie, ale aj obyvateľov Vištuka a poslancov miestneho zastupiteľstva.
Aby som bol konkrétny: pozvanie na spoluprácu prijal Vladislav Marušic z pezinskej Zelenej hliadky. Ďalší člen, Michal Zelenák, je arborista a v rámci komisie sa bude venovať stromom, ich ochrane a zabezpečeniu počas výstavby. Bude dohliadať napríklad na debnenie stromov, aby nedošlo k poškodeniu kmeňa, ani koreňovej sústavy. Členmi komisie sú aj Jakub Jurina, ktorý sa venuje výsadbe drevín v krajine a poslanec obecného zastupiteľstva Alojz Haleš. Uvítame, ak si obyvatelia Vištuka spomedzi seba vyberú človeka, ktorý bude dohliadať na problematiku zelene počas výstavby. Projektová architektka, a rovnako aj zástupca investora, budú v úlohe prísediacich bez hlasovacieho práva.
Môžete definovať právomoci Zelenej komisie?
Zelená komisia bude mať za úlohu dohliadať na to, aby v prípade realizácie výstavby nedošlo k ohrozeniu alebo poškodeniu jednotlivých zložiek prírody a na kompenzáciu nutných zásahov. Takisto bude mať za úlohu navrhnúť také riešenia, aby došlo k zlepšeniu prírodného prostredia v okolí. Mojim osobným názorom je, že poľnohospodárska krajina - teda skôr polia, sú akousi púšťou v krajine a každá zeleň, ako aj voda v okolí, je akousi oázou v tejto krajine. Práve takáto púšť je podľa mňa najvhodnejším miestom na prípadnú výstavbu. Samozrejme, len s ohľadom na prírodu. Dôležité je, aby oázy v okolí neboli ohrozené, naopak, pre tie by sme chceli navrhnúť zlepšenia a prípadne aj rozšírenie oáz vhodných pre prírodu.
Zaznievajú sa aj názory, že členstvo v takýchto komisiách poškodí meno každého, kto sa skutočne realizuje v prospech ochrany krajiny.
Chápem ochranárov, ktorí do takýchto komisií nechodia z obavy, že v nej rozhodujú ľudia “z druhej strany”. Práve títo ľudia totiž často v podobných komisiách prevládajú. Preto by som chcel vytvoriť také zloženie komisie, kde budú vyvážené názory aktivistov, odborníkov, ale aj zástupcov verejnosti, pričom odborníci v danej oblasti by mali mať prevahu.
Ak už ochranári do toho idú, tak práve preto, že vidia možnosť ako urobiť niečo užitočné v prospech prírody. V rámci činnosti Zelenej komisie sa v úlohe jej predsedu budem snažiť o zachovanie prírody ako celku. V téme ochrany prírody som doma a mám spätnú väzbu o tom, že moje názory v odbore sú vcelku rešpektované. Verím, že ako Zelená komisia získame podporu aj od obyvateľov Vištuka, medzi ktorými sú tiež skvelí odborníci na ochranu prírody.
Ako bude komisia zasadať?
Naše zasadnutia k agende budú prebiehať väčšinou online, ale raz za čas aj priamo na mieste vo Vištuku. Tu sa môžeme stretnúť a porozprávať s ľuďmi, alebo spraviť exkurziu a priamo v teréne ukázať a vysvetliť jednotlivé opatrenia.
Ako sa verejnosť môže na vás obrátiť?
Obyvatelia Vištuka jednoznačne musia byť o všetkom informovaní. Najjednoduchšia komunikácia je v súčasnosti cez sociálne siete alebo mailom, kde vedia položiť otázky, alebo im vieme niečo odkomunikovať. Vieme využiť aj obecné noviny a už spomínané vychádzky do prírody, kde si povieme niečo o biotope, alebo budeme spolu hľadať možnosti, kadiaľ by mohol bezpečne viesť prírodný chodník.